İLETİŞİM STRATEJİSİ

Ülkemizde 48 milyon internet kullanıcısı bulunmaktadır. İnternet, geniş kitlelere ulaşmak isteyen tüm kurum ve kişiler için olmazsa olmaz medya araçlarından birisidir. Teşkilatların ve halk oylaması görevlilerinin dijital ve sosyal medya platformlarının kullanımında belirli standart 16 Nisan Halk Oylamasında teşkilatların, evet ofislerinin ve halk oylaması görevlilerinin kullanacağı materyal ve uyum, kılavuzun devamında anlatıldığı gibi olmalıdır. Partimizin dijital ve sosyal medya stratejisinde konuşmak ve yayın gerçekleştirmek kadar, kullanılan dijital platformlar yardımıyla anlık dinleme ve takip yapabilmek, kişiye özel çözümler üretmek ve seçmene anlık geri dönüşlerde bulunmak önceliklerimizdir. Sosyal medyanın dili etkileşime dayalı olmalı ve içerik yönetimi süreci her bir mecranın kendi doğasına uygun yöntemlerle yönetilmelidir. 16 Nisan Halk Oylamasında “Evet” ofisleri’nin kullanacağı materyal ve uyum, kılavuzun devamında anlatıldığı gibi olmalıdır.

01
KULLANILAN DÖKÜMANLARDA GENEL BÜTÜNLÜĞÜN SAĞLANMASI

Kampanya süresince kullanılacak bütün materyaller, renk uyumu, yazı karakteri ve ebat açısından birbiriyle uyumlu olmalıdır. Bu materyallerin tasarımında bu kılavuz esas alınmalıdır. Farklı renk ve yazı karakterlerinden oluşan materyaller kullanılmamalıdır.​

02
İLETİŞİMİN GÜNLÜK RAPORLANMASI

İnternet, diğer mecralardan gerçek zamanlı ölçümlenebilmesiyle farklılaşmaktadır. Bu doğrultuda yapılan her aktivite, günlük olarak raporlanmalı ve seçmenlere erişimin performansı sık sık gözden geçirilmelidir. Halk oylaması görevlileri her bir mecranın kendi istatistik ve raporlama servisinden faydalanabilir.

Örneğin ; analytics.twitter.com, klout.com v.b 

03
KULLANICILARDAN GELEBİLECEK SORULARA HAZIRLIK

Kullanıcılardan gelen mesajlar, dijital seçim ekibi yetkilileri tarafından değerlendirildikten sonra hızlı bir şekilde cevaplandırılmalıdır. Kullanıcılarla herhangi bir polemiğe girmeden gelecek her soru ve yorum yanıtlanmalıdır.

DAHA FAZLA YÜKLE
Yukarı Çık